3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi

//3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi

3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi

yesil-binalar Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneğinin (ÇEDBİK) 20-21 Şubat 2014 tarihlerinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenleyeceği 3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin bu yılki teması “Sürdürülebilirlik-Sınırları Aşmak” olarak belirlendi.

2014 yesil binalar

Zirve’nin Ana Teması:

Sürdürülebilirlik – Sınırları Aşmak

Yapı sektörü, son yıllarda “sürdürülebilir-yeşil bina” – “sürdürülebilir-yeşil kent” kavramlarıyla gerek ulusal gerekse uluslar arası alanda performansının sınırlarını aşan örneklerle çıkıyor karşımıza. 21.yy başında Türkiye’de en iyinin yapılmasını teşvik etmek için ulusal ve uluslar arası alanda en iyileri bir araya getirmek konferansın temel fikri. Tasarımda her ölçekte sınırlarını aşan projeler, inovatif fikir ve modellerin zirve katılımcılarına vereceği ilham ve inanç, bizce etkinliğin en büyük çıktısı olacak.

Bu yıl ayrıca Dünya Yeşil Binalar Konseyleri (WGBC) Avrupa Bölgesel Network (ERN) senelik toplantısı ilk kez Türkiye’de 3.Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi kapsamında gerçekleşecek. Avrupa’da 30’dan fazla ulusal yeşil bina konseyi ve 3500’den fazla üye firmaları ile bina sektörünün tüm paydaşlarını temsil eden bu uluslar arası network’ün 2014 yılındaki ilk toplantısı, 20 Şubat 2014 tarihinde Zirve’ye paralel olarak düzenlenecek.

ulusal-yesil-bina-sertifikasi

Ulusal Yeşil Bina Sertifikası

Zirve’de gerçekleşecek bir diğer önemli etkinlik ise, Ulusal Yeşil Bina Sertifikası’nın lansmanı. Bina ve yerleşimleri çevresel etkilerine göre değerlendiren sistemler, hedeflenen yeşil dönüşüm sürecinde önemli rol oynuyor.  Geçtiğimiz Zirve’de TC. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla imzalanan protokol sonrası çalışmalarına hız verilen Ulusal Yeşil Bina Sertifikası, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına destek vermeyi amaçlıyor. 100’ün üzerinde akademisyen, enstitü temsilcisi, şirket ve STK’nın katılımıyla şekillenen ve pilot proje çalışmaları devam eden Yeşil Bina Sertifika sistemine dair tüm detaylar Zirve’de açıklanacak.  

ÇEDBİK Basın Bülteninden

2018-07-14T22:10:06+00:00 21 01 2014|Yenilenebilir Enerji Habeleri|