Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

//Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi, bir binanın enerji performans sınıfını gösteren ve tıpkı beyaz eşyaların üzerindeki enerji sınıfı etiketleri  gibi, A harfinin en iyi performan sınıfını, G harfinin ise en düşük enerji performans sınıfını temsil ettiği bir enerji sınıflandırma belgesidir.

Genel Olarak EKB Tanımı

Beyaz eşyalarda uygulanan enerji sınıfı etiketlerinde olduğu gibi A ile G harfleri arasında enerji sınıflandırılmasının yapıldığı, binanın enerji ihtiyacına, enerji tüketim özelliklerine ve yenilenebilir enerji kapasitesine göre sınıflandırılmasının yapıldığı,  ayrıca sahip olduğu yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verim bilgilerini içeren bir belgedir.

 

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), aşağıda belirtilen yapıların dışında tüm binalarda zorunludur!

[itemlist]
  • Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar,
  • Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar,
  • Toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,
  • Seralar, Atölyeler, münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar,
  • Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m2’den az olan binalar.
[/itemlist]

Geçerlilik Süresi ve Yenilenme Durumu

Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir.Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir.

Enerji Kimlik Belgesi, binanın yıllık enerji ihtiyacının değişmesine yönelik herhangi bir uygulama yapılması halinde bu Yönetmeliğe uygun olacak şekilde yenilenir.

Detaylı bilgi için EKB sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ya da EKB talep formunu doldurarak uzmanlarımızın sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

2018-07-02T15:15:10+00:00 26 10 2011|Haberler|