Online Başvuru / Teklif Al
Ayrıntılı Bilgi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dan lisanlı Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketidir. (EVD)
Lisans numarası EVD-041. Bu lisans ile bakanlık onaylı EKB düzenlemeye yetkilidir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

Enerji kimlik belgesi (EKB) bir binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketimi göz önünde bulundurularak hazırlanan, binanın enerjiyi verimli tüketme seviyesini gösteren bir belgedir. Tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi binaların da A ile G harfleri arasındaki harfler ile belirtilen ve en verimli enerji tüketen binanın A, enerjiyi en verimsiz tüketen binanın ise G harfi ile sınıflandırıldığı bir performans sınıfı vardır.

Enerji Kimlik Belgesinde binanın ısıtma, soğutma, aydınlatma, sıhhi sıcak su ve havalandırma ihtiyaçlarının yer almasının yanı sıra binanın yıllık karbon salım miktarı ve yenilenebilir enerji kullanım oranları da bulunmaktadır.

Binanızın ısı yalıtımı ile ilgili uygulamalarını yaptırırken Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeniz doğru bir yalıtım yapmanıza yardımcı olur.

Sık Sorulan Sorular
Online Başvuru / Teklif Al

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Sık Sorulan Sorular

EKB Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, gerekli belgeleri kargo veya elektronik ortamdan bize gönderdiğinizde, Enerji Kimlik Belgeniz’i adresinize gönderiyoruz. Bu Aşamadan sonra Enerji Kimlik Belgenizi dilediğiniz kuruma verebilirsiniz.

 • Mimari Proje
 • Isı Yalıtım Projesi
 • Elektrik Projesi
 • Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)

Not: Evraklarınız eksik ise binanızın bulunduğu belediyeden bu evrakları temin edebilirsiniz. 

Eski binalar için de Enerji Kimlik Belgesi düzenlenebilir.

Çok eski binalar için ısı yalıtım uygulaması yapılmamışsa (ya da ısı yalıtım projesi yoksa) binanızın Enerji Performansı düşük çıkma ihtimali vardır. Bu durumun önüne geçmek için önce ısı yalıtım uygulaması yaptırmanızı daha sonrasında EKB başvurusu yapmanızı öneririz.

Isı yalıtım uygulamalarında geniş iş ortağı ağımız ile “Isı yalıtımı + EKB” paketi uygulamamız mevcuttur. Bizimle iletişime geçerek bu paketten faydalanabilirsiniz.

Binanızın enerji performansını gösteren değer, sizden alınan proje evraklarına göre hesaplanmaktadır. Projelerdeki bilgiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bep.tr sistemine girilmektedir.

Girilen bilgilere göre değer otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Mevcut bir binanın Enerji Sınıfını yükseltmek için bazı tadilat işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Örneğin bina dış duvar ve çatısına yalıtım yaptırılabilir, sıhhi sıcak su güneş panelleriyle sağlanabilir, aydınlatma, ısıtma ve soğutmada enerji verimli ürünler kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise hesaplamalarda sadece binanın kendisine ait bilgilerin hesaplamalarda kullanılacak olmasıdır. Örneğin kullanılan beyaz eşya, televizyon, split klima gibi eşyalar ve kullanım alışkanlıklarından kaynaklanan farklılıklar binanın Enerji Sınıfına etki etmeyecektir.

Binanın Enerji sınıfı, yıllık enerji ihtiyacını ve dolayısıyla yıllık enerji tüketimini işaret etmektedir. Örneğin sınıfı A olan bir binanın ısıtılması, soğutulması, havalandırması için harcanarak enerji miktarı Enerji Sınıfı G olan binaya göre çok daha az olacağından bu bina alım-satım ve kiralamalarda tercih sebebi olacaktır. Bu binanın tercih edilmesi ise satış ve kiralama fiyatını direkt etkileyecektir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda binaların Enerji Sınıfını yükseltmeleri için devletin özendirici girişimlerde ( Enerji sınıfına göre vergilendirme sistemi gibi ) bulunacağı  dünya ve ülkemizdeki yenilikçi ve doğa dostu enerji politikalarının geliştirilmesinin bir sonucu olarak ön gürülmektedir.
Onur Enerji
Online Başvuru / Teklif Al

Onur Enerji

Onur Enerji, Türkiye’de Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji ile ilgili yasal mevzuatların oluşturulması ile birlikte, enerji politikalarında revizyona gitmek isteyen müşterilerimize, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile uluslararası standartlarda enerji çözümleri sunmaktadır.

Onur Enerji Enerji Kimlik Belgesi logosunu tescil ettirerek marka bünyesine katmıştır.

Online Başvuru / Teklif Al

Enerji Kimlik Belgesi Başvurusu / Teklif Formu

  Bina Kullanım Amacı
  Bina Kullanım Alanı m²
  Size daha faydalı olmamız için taleplerinizi ve sorularınızı ayrıntılı olarak belirtiniz.
  İletişim Bilgileriniz
  Adınız Soyadınız (gerekli)
  Telefon (gerekli):
  E-posta (gerekli):
  Şehir:

  Enerji Kimlik Belgesi için iletişim bilgileri

  Onur Enerji

  Onur İnş. Yaz. Bilg. Enerji Rek. Yapı Malz. Lab. Müh. San. ve Tic. LTD ŞTİ

  Telefon: 0232 461 5830
  Faks: (0232) 461 58 38
  E-mail: iletisim@onurenerji.com.tr

  Adres: 1587/1 sok, No: 8, Kat: 7,
  Oda: 704, Rod Kar 2 İş Merkezi Konak/ İzmir