Türkiye 2015 yılına kadar güneş enerjisinde 600 Megawatt kurulu güce ulaşmayı hedefliyor. Siz de güneş sistemleri kullanarak ürettiğiniz elektriği 13,3 cent/kWh olarak ücretlendirip satabilirsiniz.
Türkiye Güneş Haritası

Türkiye Güneş Haritası – Büyük resim için tıklayınız

Güneş binlerce yıldır dünya üstündeki yaşamın kaynağıdır. Su döngüsünden fotosenteze birçok doğal çevrim güneş sayesinde gerçekleşir. Dünyanın enerjisi güneş, çevre dostu enerji kaynağıdır.

Türkiye coğrafi konumu gereği güneşten en çok faydalanan ülkeler arasındadır. Almanya gibi güneşlenme süresi en az olan ülkelerin güneş enerjisi sektöründe dünya lideri  olması düşündürücü  bir gerçektir. Güneş enerjisi tüm dünyada sürdürülebilirliği en fazla olan enerji türüdür.

Onur Enerji olarak çevreye gösterdiğimiz saygı ve gelecek nesillere bırakmaya heves ettiğimiz temiz çevre bizi güneşten daha çok istifade etmeye yönlendiriyor. Size özel çözüm önerilerimiz için talep formunu doldurabilir ve konusunda uzman kadromuzun sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Dünyada Güneş Enerjisi

Almanya 2007  yılı itibari ile 1,43 Gigawatt olan güneş enerjisindeki kurulu güç kapasitesini 2009 itibari ile neredeyse  7  katına çıkarmıştır. Dünya’da kurulu solar sistemler 2009 yılı itibari ile Almanya’da 9,8 Gigawatt saat, İspanya’da 3,4 Gigawatt saattir

Almanya ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerin güneş enerjisi sistemlerine yaptıkları yatırımların büyüklüğü  göz önüne alındığında güneş enerjisinin  gelecekteki önemi daha net ortaya çıkıyor.

Türkiye’de Güneş Enerjisi

Ülkemiz enerji yarışında geride kalmamak ve enerji ihtiyacını karşılamada dışa bağımlılığını azaltmak için güneş enerjisine  enerji politikalarında gereken önemi vermeye başlamıştır. Bu önemin teşvik ve hibeler ile daha da artırılacağı öngörülmektedir.29.12.2010 tarihinde çıkan 6094 sayılı kanun ile yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilen elektriğin birim fiyatları belirlenmiştir.

Yenilenebilir Enerji Kaynağına Dayalı Üretim Tipi

Uygulanacak Fiyatlar (ABD Doları cent/kWh)

Hidroelektrik üretim tesisi

7,3

Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisi

7,3

Jeotermal enerjisine dayalı üretim tesisi

10,5

Biyokütleye dayalı üretim tesisi (çöp gazı dahil)

13,3

Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi

13,3

6094 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu

6094 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu