ULTRASONİK DEBİMETRE NASIL ÇALIŞIR ?

Ultrasonik akış ölçerler, bir boruda akan bir sıvının hızını belirlemek için ses dalgalarını kullanır. Ultrasonik akış ölçerlerin ölçüm tüpü dışında yerleştirilmiş sensör çiftleri bulunur. Bu sensör çifti arasında ultrasonik ses dalgası belirli frekansta yayıldığı sensörden alıcı sensöre ulaşır. Aynı anda bu sinyallerin geçiş süreleri hesaplanır. Sensörler arası sinyal geçiş zaman farkı akış hızı ile doğru orantılıdır. Bilinen boru kesiti ile anlık akış miktarı hacimsel olarak hesaplanmaktadır.

Ultrasonik debimetreler özellikle büyük çaplı borular için ideal çözümdür. 12.7 mm- 7,6 m çapına (DN 8 – DN 750) kadar borularda boruya müdahale edilmeden akış ölçümü imkânı sunar. Özellikle su taşıma hatları ve hidroelektrik santrallerindeki büyük çaplı borularda yaygın olarak kullanılır.

ULTRASONİK DEBİMETRE ÖLÇÜMÜ

Isıtma ve soğutma sistemlerinin kullanıldığı yerlerdeki sirkülasyon pompaları yıl boyunca sürekli çalışmaktadır. Soğutma ve ısıtma ihtiyacına göre pompa sayısı değişse de önemli miktarda enerji tüketir. Sıvı soğutmalı sistemlerde sirkülasyonu döndüren pompaların da verimlilikleri incelenmelidir. Sıvı ile çalışan sistemlerde debimetre ölçümü; plastik, metal veya kaplamalı çift katmanlı boru yüzeylerinden kesintisiz debi ölçer bu nedenle sistemin basınç düşüşüne ve kaçağa neden olmadan sistem çalışmaya devam eder.

Pompaların ve motorların gece ve gündüz şartları incelenerek uzun süreli ölçümler ile:

 • Pompa ve motorların fiili gücü
 • Tesisat basıncı
 • Su sıcaklığı
 • Tesisat içindeki debisi aynı anda ölçülerek pompaların mevcut şartlardaki verimliliği tespit edilir.

Tespit edilen verimlilik raporu ile verimsiz kullanılan enerji miktarı ve tasarruf potansiyelleri hesaplanarak verimlilik arttırıcı çalışmalar planlanır.

Örneğin;

 • Tesisat basıncının ayarlanması
 • Pompa motorunda değişken hız sürücüsü uygulanması
 • Mevcut şartlardan daha yüksek verimle çalışan yeni bir pompa alınması gibi öneriler için maliyet ve ekonomik fizibilite raporları hazırlanır.

Soğutma sistemlerinde ultrasonik debimetre ölçümüyle eş zamanlı olarak cihazın tükettiği elektrik ölçülerek kullanılan soğutma sisteminin COP’si hakkında bilgi verir. Bu bilgilere dayanarak soğutma sistemi hakkında kullanılan cihazın enerji verimliliği tespit edilir.

KULLANIM ALANLARI

 • Isıtma ve soğutma sistemleri
 • Ultra saflıkta su ve sıvılar
 • Kullanma suyu ve atık su

Örnek ölçüm alanları:

 • Sıvı ile çalışan sistemlerin debi ölçümü
 • Sıvı ile çalışan soğutma sistemlerinde cihaz verimliliği tespiti
 • Isıtma ve soğutma sistemlerindeki enerji miktarı ölçümü
 • Pompa ve motor gruplarının verimlilikleri tespiti

ENERJİ ÖLÇÜMÜ

Isıtma ve soğutma sistemlerindeki sıvının enerji miktarını ölçmek için, ultrasonik debi ölçümüyle sıcaklık ölçümü aynı anda yapılmaktadır.

Bu ölçüm sayesinde,sistemin tükettiği ısıl enerji hesaplanabilmektedir.

 • Enerji ölçümü sayesinde kullanılan veya üretilen enerjinin doğrulanması yapılır.
 • Bu sayede sistemin teorik ısıl değerleriyle gerçek ısıl değerleri karşılaştırılır.

ÖRNEK ÇALIŞMA

Bir işletmenin mekanik tesisatında gerçekleştirdiğimiz debi ölçümüyle eş zamanlı olarak motorların güçleri de ölçülmüştür. Frekans invertörsüz olduğu ve motor verimlilikleri düşük olduğu tespit edilmiştir. Yapılacak iyileştirmeler ile 37.620 kWh/yıl elektrik (13.000 TL/yıl) tasarrufunun mümkün olduğu görülmüştür. Bu tasarruf değeri de 8.800 kg/eşdeğer CO2 denk gelmektedir.

Onur Enerji

Onur Enerji, Türkiye’de Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji ile ilgili yasal mevzuatların oluşturulması ile birlikte, enerji politikalarında revizyona gitmek isteyen müşterilerimize, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile uluslararası standartlarda enerji çözümleri sunmaktadır.

Onur Enerji Enerji, hem enerji etütleri içinde hem de bireysel talep kapsamında sıvı debisi ölçümlerini kalibrasyon sertifikalı cihazlarla ve uzman mühendis kadrosu ile gerçekleştirmektedir.

Aşağıdaki formu doldurarak ya da iletişim numaralarından bize ulaşarak bu ölçüm hizmetinden faydalanabilirsiniz.

SIVI DEBİSİ ÖLÇÜM FORMU

  Ölçüm Türleri
  Aydınlatma (Lüx) ÖlçümüBaca Gazı AnaliziBasınçlı Hava Kaçakları ÖlçümüEnerji Kalitesi Ölçümü (Enerji Analizörü) Sıvı Debisi Ölçümüİç Hava Kalitesi ÖlçümüTermal Kamera ÖlçümüIsı Yalıtımı Ölçümü (Isıl Geçirgenlik U-Değeri Katsayısı)Diğer (açıklama kısmında belirtiniz)
  Size daha faydalı olmamız için taleplerinizi ve sorularınızı belirtiniz.
  İletişim Bilgileriniz
  Adınız Soyadınız (gerekli)
  Telefon (gerekli):
  E-posta (gerekli):
  Şehir:

  İletişim Bilgileri

  Onur Enerji

  Onur İnş. Yaz. Bilg. Enerji Rek. Yapı Malz. Lab. Müh. San. ve Tic. LTD ŞTİ

  Telefon: 0232 461 5830
  Faks: (0232) 461 58 38
  E-mail: iletisim@onurenerji.com.tr

  Adres: 1587/1 sok, No: 8, Kat: 7,
  Oda: 704, Rod Kar 2 İş Merkezi Konak/ İzmir