ISIL GEÇİRGENLİK KATSAYISI (U-DEĞERİ) NEDİR?

Isıl geçirgenlik katsayısı (U-değeri), yapı elemanının ısı geçişine karşı göstermiş olduğu dirençtir ve farklı katmanlardan oluşan yapı elemanlarının 1 m2’sinden birim zamanda geçen ısı miktarını gösterir. Isıl geçirgenlik katsayısı ne kadar küçük olursa, yapının ısı kaybı da o kadar az olmaktadır. Türkiye’nin farklı bölgeleri için olması gereken U-Değerleri Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından harita üzerinde yayınlanmıştır. Standartlara uymayan yapılarda enerji verimliliği açısından iyileştirmeler yapılması öngörülür.

ISIL GEÇİRGENLİK KATSAYISI ÖLÇÜMÜ

Isıl geçirgenlik katsayısı ölçümü bu iş için özel üretilmiş, kalibrasyon sertifikalı cihazlar ile uzman personelimiz tarafından yapılmaktadır. Dış ortam sıcaklığını ölçen kablosuz sıcaklık probu ve duvarın iç tarafına yerleştirilen problar ile cihaz tarafından otomatik ölçülmektedir.

Ticari bina, otel, AVM, okul, konut ve fabrika gibi yapıların ısıl performansını görebilmek için Isıl geçirgenlik katsayısı ölçümleri yapılır.

Isıl geçirgenlik katsayısı ölçümü yapının yalıtım uygulaması ihtiyacı olup olmadığı hakkında bilgi verir. Yalıtım uygulamalarından sonra yapılan ölçümlerle birlikte uygulamanın doğruluğu ve standartlara uygunluğu test edilip raporlanmaktadır.

Isı yalıtımı ölçümleri, Onur Enerji tarafından kalibre edilmiş sertifikalı cihazlar ve yetkin mühendis personel ile gerçekleştirilmektedir.

ÖRNEK ISI YALITIM ÖLÇÜMÜ ÇALIŞMASI

Onur Enerji olarak bir otelde gerçekleştirilen çalışma kapsamında ısıl geçirgenlik katsayısı ölçümü gerçekleştirilmiştir. Ölçüm sonuçları doğrultusunda duvarın ısıl geçirgenlik katsayısı TS 825 standardının üzerinde olduğu tespit edilmiştir. TS 825 standartlarına uygun hesaplamalar sonucunda otel için yapılacak yalıtım uygulamasıyla, ısıtma ihtiyacında 752.320 kWh/yıl (46.412 TL/yıl) tasarruf potansiyeli olduğu görülmüştür. Bu tasarrufla birlikte 397.260 kg/eşdeğer CO2 salımının engelleneceği hesaplanmıştır.

TS 825 STANDARDI NEDİR?

TS 825 standardı, binalardaki ısıtma enerjisi ihtiyacının tayin edilerek izin verilen sınır değerlerle mukayese edilmesine yönelik hesaplama kurallarını tanımlamaktadır. TS 825 standardı, Türk Standartları Enstitüsü tarafından 2008 yılında yürürlüğe konulmuştur.

TS 825 ayrıca yeni binaların ve tadil edilecek binaların çatı, cephe, pencere ve taban levhasına yönelik U-değerleri için minimum gereksinimleri açıklamaktadır. Binanın dış duvarında ölçülen U-değeri, o binanın Enerji Kimlik Belgesi sınıfının hangi kategoride olduğu hakkında önemli bir parametredir.

Onur Enerji

Onur Enerji, Türkiye’de Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji ile ilgili yasal mevzuatların oluşturulması ile birlikte, enerji politikalarında revizyona gitmek isteyen müşterilerimize, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile uluslararası standartlarda enerji çözümleri sunmaktadır.

Onur Enerji Enerji, hem enerji etütleri içinde hem de bireysel talep kapsamında  ısı yalıtım ölçümlerini kalibrasyon sertifikalı cihazlarla ve uzman mühendis kadrosu ile gerçekleştirmektedir.

Aşağıdaki formu doldurarak ya da iletişim numaralarından bize ulaşarak bu ölçüm hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Isıl Geçirgenlik – U-Değeri Ölçümü Talep Formu

  Ölçüm Türleri
  Aydınlatma (Lüx) ÖlçümüBaca Gazı AnaliziBasınçlı Hava Kaçakları ÖlçümüEnerji Kalitesi Ölçümü (Enerji Analizörü) Sıvı Debisi Ölçümüİç Hava Kalitesi ÖlçümüTermal Kamera ÖlçümüIsı Yalıtımı Ölçümü (Isıl Geçirgenlik U-Değeri Katsayısı)Diğer (açıklama kısmında belirtiniz)
  Size daha faydalı olmamız için taleplerinizi ve sorularınızı belirtiniz.
  İletişim Bilgileriniz
  Adınız Soyadınız (gerekli)
  Telefon (gerekli):
  E-posta (gerekli):
  Şehir:

  İletişim Bilgileri

  Onur Enerji

  Onur İnş. Yaz. Bilg. Enerji Rek. Yapı Malz. Lab. Müh. San. ve Tic. LTD ŞTİ

  Telefon: 0232 461 5830
  Faks: (0232) 461 58 38
  E-mail: iletisim@onurenerji.com.tr

  Adres: 1587/1 sok, No: 8, Kat: 7,
  Oda: 704, Rod Kar 2 İş Merkezi Konak/ İzmir