Enerji Kimlik Belgesi binaların enerji performanslarını değerlendiren uygulamadır. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra inşa edilen tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmadan oturma ruhsatı verilmemektedir.

1 Ocak 2011 tarihinden önce inşa edilen ve eski bina olarak tabir edilen binalarda ise yalıtımlı olsun olmasın 1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alınması zorunlu.
Zorunluluk ile konutlarda alım, satım ve kiralama için artık Enerji Kimlik Belgesi sorulacak. EKB olmayan binaların alım satımlarına izin verilmeyecek. Bu da tapu işlemleri esnasında birçok aksaklıklara ve gecikmelere sebep olacak.

Bir çok uzman artan enerji talebi ve fiyatları karşısında enerjinin verimli kullanılması konusunda hem fikir. Ve bu konuda Enerji Kimlik Belgesi uygulamasının önemine vurgu yapılmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

EKB, binaların mimari, elektrik, sıhhi tesisat ve varsa ısı yalıtım projelerine bakılarak enerji  performanslarına göre A-B-C-D-E-F-G şeklinde sınıflandıran, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir uygulamadır. Enerji Kimlik Belgesinde binanın ısıtma, soğutma, aydınlatma, sıhhi sıcak su ve havalandırma ihtiyaçlarının yer almasının yanı sıra binanın yıllık karbon salım miktarı ve yenilenebilir enerji kullanım oranları da bulunmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi almak için neler gerekli?

 • Mimari Proje
 • Isı Yalıtım Projesi
 • Elektrik Projesi
 • Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)
 • Binanın yapı ruhsatı

Not: Evraklarınız eksik ise binanızın bulunduğu belediyeden bu evrakları temin edebilirsiniz. 

 

Enerji Kimlik Belgesi Firmaları ve EKB Lisansları

Enerji Kimlik Belgesi sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan EVD (Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi) lisansı olan firmalar verebilmektedir.

Onur Enerji EVD-042 Lisansı ile Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek için yetkilidir. 

 

Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

EKB’de fiyatlandırmalar, bina inşaat alanı veya binada bulunan daire, dükkan sayısına göre değişmektedir.

EKB Başvurusu

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Gerekli evrakları bize gönderdiğinizde en kısa sürede Enerji Kimlik Belgenizi düzenleyip adresinize gönderiyoruz. Belgelerinizi bize elden, kargo ile veya bilgisayar ortamında gönderebilirsiniz.

Telefon: 0232 461 5830
Faks: (0232) 461 58 38
E-mail: iletisim@onurenerji.com.tr

Adres: 1587/1 sok, No: 8, Kat: 7,
Oda: 704, Rod Kar 2 İş Merkezi Konak/ İzmir

EKB Talep Formu

  Teknik Bilgiler:

  Binanın Kullanım Amacı:

  Ortalama İnşaat Alanı m²:

  Size daha faydalı olmamız için taleplerinizi ayrıntılı olarak belirtiniz.

  İletişim Bilgileri:

  Adınız Soyadınız (gerekli):

  Telefon (gerekli):

  E-posta (gerekli):

  Şehir:

  Kampanya Kodu: