Dünyanın yosun yakıtı ile çalışan ilk otobüsü Japonya’da seferlere başladı

/, Haberler/Dünyanın yosun yakıtı ile çalışan ilk otobüsü Japonya’da seferlere başladı

Dünyanın yosun yakıtı ile çalışan ilk otobüsü Japonya’da seferlere başladı

1014261650

Japon otomobil ve ticari araç üreticisi Isuzu’nun basın dairesi tarafından Ria Novosti Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, deniz yosunundan elde edilen bioyakıt ile çalışan ilk otobüsün Japonya’nın Fujisawa kentinde seferlerine başladığı bildirildi.

Otobüsün kullandığı özel yakıt, Isuzu ve Euglena şirketlerinin ortak çalışması sonucunda geliştirildi.

Konuya ilişkin olarak şirketin basın dairesinden yapılan açıklamada, ‘‘Otobüs, günde 22 sefer gerçekleştirmektedir. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde, %100 yeşil yosundan üretilmiş olan bioyakıtı kullanmaya olanak tanıyan bir teknoloji geliştirmeyi planlamaktayız. Şu an imal edilen yakıttaki yosun oranı sadece %1’’ şeklinde ifadelere yer verildi.

Günümüzde bioyakıtlar, herhangi bir yakıt ikmali yapmadan uzun mesafeler kat eden dizel ve benzinli motorlu araçlar için elektrik ve hidrojene nazaran çok daha avantajlı bir alternatif vadeden ürünler oldukları için ‘‘geleceğin yakıtı’’ olarak adlandırılıyorlar. Ancak tüm olumlu yanlarına rağmen, motorlar üzerinde büyük yük oluşturan bioyakıtların bu eksi tarafı halen geçerliliğini korumakta. Isuzu tarafından açıklanan projenin hayata geçirilmesi ile geliştirilecek yeni tip bioyakıtın piyasaya çıkması durumunda ise şirket bu alanda çok önemli bir gelişmenin altına imza atmış olacak.

Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_07_02/yosun-yakiti-ile-calisan-ilk-otobus/

 

2018-07-14T15:42:09+00:00 04 07 2014|Enerji Verimliliği, Haberler|