İÇ HAVA KALİTESİ

İnsanlar günlük yaşamlarının %70’inden fazlası iç mekânlarda geçirmektedir. Bazı iç ortamlar, dış ortamlardan daha kirli ve tehlikeli olmaktadır.

İç hava kalitesi, iç ortamlarda solunan havanın ne kadar iyi ya da kötü olduğunu gösteren bir ölçüttür. İç hava kalitesinde konfor ortamdaki sıcaklık, nem ve karbondioksit uygunluğu ile sağlanmaktadır. Ortamdaki CO2 miktarı kullanıcı konforunu etkileyen önemli bir faktördür.

Onur Enerji olarak bir AVM ‘de gerçekleştirilen çalışmada iç hava kalitesi ölçümüleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümd e CO2 miktarı 580 ppm olarak ölçülmüştür. AVM’lerde olması gereken CO2 miktarı yaklaşık 980 ppm dir. Ölçüm sonuçlarına göre yapılan hesaplamalarda mahale verilmesi gereken taze hava miktarı 60.000 m3/h olması gerekirken 173.076 m3/h taze havanın mahale verildiği hesaplanmıştır.

Aradaki yaklaşık 3 katlık fark havalandırma sisteminin olması gerektiğinden fazla çalıştığı yani gereksiz yere elektrik tükettiği anlamına gelmektedir.

İÇ HAVA KALİTESİ ÖLÇÜMÜ

İç hava kalitesi ölçümleri sertifikalı cihazlar ile uzman kişiler tarafından yapılamaktadır. Ticari bina, otel, AVM, okul, ofisler ve fabrikalarda iç hava kalitesi ölçümleri gerçekleştirilmektedir.

Ölçüm kapsamında mahallerin konfor şartlarına uygunluğu görebilmek için sıcaklık, nem ve CO2 ölçümleri yapılmaktadır.

İç hava kalitesi ölçümleri Onur Enerji tarafından kalibre edilmiş sertifikalı cihazlar ve yetkin mühendislik tecrübesi ile gerçekleştirilmektedir.

TERMAL KONFOR VE CO2

İnsanların emisyon kaynağı olduğu alanlarda karbondioksit konsantrasyonu ve iç hava kalitesi, iyi bir havalandırma olduğunu gösteren en önemli parametrelerdir. Kötü iç hava kalitesi yorgunluk, konsantrasyon eksikliğine yol açar ve daha ciddi hastalıklara da yol açabilir.  CO2 konsantrasyonu bu nedenle 1,000 ppm’i geçmemelidir.

Termal konfor seviyesinin sıcaklık ve bağıl nem parametreleri bağlamında değerlendirilmesi; ısıtma  havalandırma sistemlerinin planlama, seçme ve ayarlama aşamalarında önemlidir. Bağıl nem için önerilen minimum %30, maksimum %65 olmalıdır.

Kullanıcı yoğunluğu ve kullanıcıların meşguliyet durumlarına göre değişen ortamdaki CO2 miktarı ASHRAE 62.1-2013 standardına göre dış havadaki CO2 miktarından (300-500 ppm) en fazla 600 – 700 ppm yüksek olmalıdır (1000-1200 ppm ).

Ed Bas, Indoor Air Quality; A Guide for Facility Management” kitabında EN ve ASHRAE standartlarına göre önerilen ortamdaki CO2 miktarı ve havalandırma arasındaki ilişkiyi yandaki şekilde görebilirsiniz.

NEDEN İÇ HAVA KALİTESİNİ ÖLÇÜYORUZ ?

İç hava kalitesine ilişkin önlemlerin alınması karbondioksit oranının azalmasını sağlar. Amaç, iç hava kalitesinin yetersiz olduğu alanlarda kötü bir sonuca yol açmadan önce tespit ederek;

 • İşletmelerin çalışma performansının düşmemesini sağlamak,
 • Ağır ve geri dönülemez sağlık sorunlarını önlemek,
 • Öğrenme ve üretkenlik kaybını önlemektir.

İç hava kalitesi önlemleri alındığında sağlık sorunlarının azalması ve çalışma performansının artması sağlanacaktır.

Onur Enerji

Onur Enerji, Türkiye’de Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji ile ilgili yasal mevzuatların oluşturulması ile birlikte, enerji politikalarında revizyona gitmek isteyen müşterilerimize, dinamik ve tecrübeli kadrosu ile uluslararası standartlarda enerji çözümleri sunmaktadır.

Onur Enerji Enerji, hem enerji etütleri içinde hem de bireysel talep kapsamında  ısı yalıtım ölçümlerini kalibrasyon sertifikalı cihazlarla ve uzman mühendis kadrosu ile gerçekleştirmektedir.

Aşağıdaki formu doldurarak ya da iletişim numaralarından bize ulaşarak bu ölçüm hizmetinden faydalanabilirsiniz.

İÇ HAVA KALİTESİ ÖLÇÜMÜ TALEP FORMU

  Ölçüm Türleri
  Aydınlatma (Lüx) ÖlçümüBaca Gazı AnaliziBasınçlı Hava Kaçakları ÖlçümüEnerji Kalitesi Ölçümü (Enerji Analizörü) Sıvı Debisi Ölçümüİç Hava Kalitesi ÖlçümüTermal Kamera ÖlçümüIsı Yalıtımı Ölçümü (Isıl Geçirgenlik U-Değeri Katsayısı)Diğer (açıklama kısmında belirtiniz)
  Size daha faydalı olmamız için taleplerinizi ve sorularınızı belirtiniz.
  İletişim Bilgileriniz
  Adınız Soyadınız (gerekli)
  Telefon (gerekli):
  E-posta (gerekli):
  Şehir:

  İletişim Bilgileri

  Onur Enerji

  Onur İnş. Yaz. Bilg. Enerji Rek. Yapı Malz. Lab. Müh. San. ve Tic. LTD ŞTİ

  Telefon: 0232 461 5830
  Faks: (0232) 461 58 38
  E-mail: iletisim@onurenerji.com.tr

  Adres: 1587/1 sok, No: 8, Kat: 7,
  Oda: 704, Rod Kar 2 İş Merkezi Konak/ İzmir