ELEKTRİK TÜKETİMİNDE AYDINLATMANIN YERİ

Aydınlatma, verimsizlik nedeniyle uğradığımız kaybın en yüksek olduğu alanlardan biridir. Ülkemizde elektrik enerjisinin önemli bir bölümü aydınlatma amacıyla kullanılmaktadır.

Türkiye’de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 20’si aydınlatma amaçlıdır. Enerji tasarruflu aydınlatma sistemlerine yüzde 20’lik bir geçiş, yıllık 5,6 milyar kWh’lik bir enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. (kaynak)

AYDINLATMA ÖLÇÜMÜ NEDEN YAPILMALIDIR?

Verimli, uzun ömürlü ve enerji tasarruflu aydınlatma aygıtları ile elektrik faturalarınızın tutarlarını düşürebilir ve ciddi miktarlarda işletme maliyeti külfetinden kurtulabilirsiniz.

Aydınlatma ölçümü, işletmelerin ışık şiddetlerinin uygunluğunun tespiti için yapılan bir testtir.  İş Sağlığı” ve İş Güveliği Kanunu gereğince zorunlu olup, aydınlık şiddetinin standartlar çerçevesinde, maksimum ve minimum sınırlar arasında olması gerekir.

 • Aydınlatma düzeyi, iş hayatımızı direkt olarak etkiler. Personelin çalışma performansı bu etkilerin başında gelir.
 • Mağaza sektöründe ürünün görüntü kalitesini ve mağazada müşterilerin bulunma süresini değiştirir.
 • Fabrikalarda iş güvenliği açısından son derecede önemlidir ve üretim verimliliğini doğrudan etkiler.
 • Banka ve ofis gibi çalışma ortamlarında personelin dikkat düzeyini doğrudan etkiler.
 • Hastanelerde, hasta psikolojisini ve hastane personelinin çalışmalarını titizlikle sürdürmesinde önemli rol oynamaktadır.

LED DÖNÜŞÜM PROJESİ

LED dönüşümü nedir: Eski tüp ampüller ve balastlı florasanlar yerine yeni teknoloji enerji verimli led aydınlatma cihazlarının kullanımını, enerji tasarrufu ve aydınlatma kalitesinin artışını hedefleyen dönüşüm projeleridir.

LED dönüşüm projesi gerçekleştirilmeden önce mutlaka ön-fizibilite çalışması yapılmalı, mevcut işletme maliyetleri hesaplanmalıdır. Çalışma saatlerine, kullanılan eski tip aygıtların sayısına göre en uygun LED aydınlatmalar kaliteden ve iş sağlığından ödün vermeden, maliyetleri düşürecek şekilde hesaplanıp raporlanmalıdır.

ONUR ENERJİ AYDINLATMA ÖLÇÜM HİZMETİ

ONUR ENERJİ AYDINLATMA ÖLÇÜMLERİ alanında uzman personel ve kalibrasyon sertifikalı ölçüm cihazları ile gerçekleştirilir.

Aydınlatmalarınızın kaliteleri incelenir, lüx değerleri ölçülür, maliyetleri incelenir ve dönüşüm yapılması durumunda hangi ürünün kullanılacağı, ne kadar tasarruf edileceği, yatırımın ne kadar zamanda kendini ödeyeceği raporlanır.

Geniş aydınlatma ürün ağımız sayesinde bir çok firmadan farklı ürünleri önerebilmekteyiz.

Ayrıca kendi yaptırdığınız aydınlatma dönüşüm projelerinin doğrulama ölçümlerini de gerçekleştiriyoruz.

Bu hizmet hakkında detaylı bilgi almak ve hizmet talebi için aşağıdaki iletişim formundan bize ulaşabilir ya da iletişim numaralarından bizi arayabilirsiniz.

AYDINLATMA ÖLÇÜMLERİ TALEP / TEKLİF FORMU

  Ölçüm Türleri
  Aydınlatma (Lüx) ÖlçümüBaca Gazı AnaliziBasınçlı Hava Kaçakları ÖlçümüEnerji Kalitesi Ölçümü (Enerji Analizörü) Sıvı Debisi Ölçümüİç Hava Kalitesi ÖlçümüTermal Kamera ÖlçümüIsı Yalıtımı Ölçümü (Isıl Geçirgenlik U-Değeri Katsayısı)Diğer (açıklama kısmında belirtiniz)
  Size daha faydalı olmamız için taleplerinizi ve sorularınızı belirtiniz.
  İletişim Bilgileriniz
  Adınız Soyadınız (gerekli)
  Telefon (gerekli):
  E-posta (gerekli):
  Şehir:

  AYDINLATMA ÖLÇÜMLERİ İÇİN İLETİŞİM BİLGİLERİ

  Onur Enerji

  Onur İnş. Yaz. Bilg. Enerji Rek. Yapı Malz. Lab. Müh. San. ve Tic. LTD ŞTİ

  Telefon: 0232 461 5830
  Faks: (0232) 461 58 38
  E-mail: iletisim@onurenerji.com.tr

  Adres: 1587/1 sok, No: 8, Kat: 7,
  Oda: 704, Rod Kar 2 İş Merkezi Konak/ İzmir

  AYDINLATMA İYİLEŞTİRMELERİ İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

  Daha verimli aydınlatma aygıtları ile daha az sayıda aygıt kullanın.

  Lambadan alınan ışığın büyük bir kısmını ortama iletebilmesi verimli bir aydınlatma aygıtının en önemli gerekliliklerinden biridir. Bunun mümkün olabilmesi için aygıt içerisinde kullanılan reflektör veya lensin optik tasarımının ve kullanılan malzeme niteliğinin gerekli kalite ve teknolojiye sahip olması gerekir.

  Bu sayede aynı güçte lamba ile verimli aydınlatma aygıtından elde edilen ışık, verimsiz aydınlatma aygıtına kıyasla kat kat fazla olmaktadır. Bu da daha az sayıda kaliteli aygıt ile aydınlatılabilecek bir mekan için, birim fiyatı ucuz ancak verimsiz aydınlatma aygıtından çok daha fazla kullanılması anlamına gelmektedir.

  Tüm faktörler, göz önüne alındığında verimli aydınlatma aygıtlarının, hem ilk yatırım maliyeti hem de işletme maliyeti açısından toplam projede tasarruf sağladığı görülmektedir. Verimsiz aydınlatma aygıtı verimli olana kıyasla daha ucuz olsa bile, proje toplamında ödenen miktar daha fazladır. Ayrıca verimi düşük aygıtlar, devamlı olarak daha fazla elektrik faturası ödenmesi anlamına gelmektedir.

  Yüksek adette ürün kullanılarak aydınlatılan mekanlar için elektrik sarfiyatı, giderler içinde önemli yer tutmaktadır. Mağaza sayısını giderek arttıran perakende sektörü için bu konu daha da önemli olmaktadır. Onlarca mağazası bulunan ve her mağazasında ortalama 100 adet aydınlatma aygıtı kullanan bir perakende firması için elektrik sarfiyatından yapacağı tasarruf,  daha da büyük bir miktar haline gelmektedir.