Yeşil Bina

Yeşil Bina 2011-09-23T09:44:27+00:00
Yeşil binalar enerji tüketimini önemli ölçüde azaltan doğa dostu binalardır.

yeşil binaYeşil Binalar çevre dostu binalardır. Dünyada tüketilen toplam enerjinin üçte birinin binalarda tüketildiği göz önünde bulundurulduğunda, içinde yaşadığımız, ofis, iş yeri ya da eğlence alanları olarak kullandığımız yapıların doğa dostu olmasının önemi ortaya çıkar.

Yeşil Binalar ile enerji  tasarrufu, temiz çevre ve  konforlu bir yaşam alanı yaratmak amaçlanır. Yeşil bina olma kriterleri arasında yer seçimi, tasarım, inovasyon, binada kullanılacak olan malzemenin özellikleri, yapım tekniği ve atıkları yeniden kullanılabilmesi gibi konularda seçici yaklaşımlar sıralanabilir.

Yeşil Binalar her ne kadar yapım maliyetleri yüksek olarak düşünülse de enerji tüketiminin ciddi oranlarda azaltılması nedeni ile uzun vadede karlı bir yatırımdır. İlk yapım maliyetlerini %5 ile %10 arasında artırdığı düşünülen yeşil binaların enerji tasarrufunu %50 ile %70 arasında artırdığı gözlemlenmiştir.

Yeşil Bina uygulamalarında en önemli sertifikalardan birisi LEED ve BREEAM sertifikalarıdır. Bu sertifikaların amacı bir binanın ne kadar çevreye duyarlı oluğunun standartlara bağlanarak ölçümünün yapılmasıdır. Onur Enerji  uluslararası bina sertifikasyonu taleplerinizde danışmanlık hizmeti alabileceğiniz bir kurumdur.

Yeşil Binanın FaydalarıYeşil Bina

  • Binanın değeri artar
  • Kentsel  yaşam alanlarına katma değer katar
  • İzolasyon sistemleri ile enerji maliyetlerini azaltır
  • Binada kullanılan yeşil katmanlar ve enerjinin verimli kullanılması ile karbondioksit salınımını azaltılır
  • Güneş gibi doğal aydınlatma sistemleri kullanılır
  • Yağmur sularının kullanımı ile kanalizasyon yükü azaltılır
  • Ortaya çıkan atık malzemeler değerlendirilir

 

İlk yatırım maliyetlerinin azalması ile birlikte yeşil bina uygulamalarının giderek yaygınlaşacağı öngörülmektedir.