Isı Kayıpları Tespiti

Isı üretimi ve ısı yalıtımı, yaşam alanları ve ticari alanlar (ofisler, konutlar, alışveriş merkezleri), üretim alanları (fabrikalar, atölyeler), iç hava sıcaklığının sabit tutulması gereken depolar için gerekli ve enerji tüketiminin en yoğun olduğu kalemlerdir. Kazan, kalorifer, kombi, klima, havalandırmalar ve tüm iklimlendirme cihazları sıcaklık ölçen mekanizmaları nedeniyle mekanın yapısına ve sıcaklığına göre enerji sarfiyatı yaparlar. Bu sebeple ısı üretiminde harcanacak enerji (elektrik, doğalgaz, jeotermal vs.) doğrudan ısı yalıtımının kalitesine bağlıdır. Özellikle soğutma sistemleri, soğuk hava depoları yaz aylarında kullanılan iklimlendirme cihazları ısı yalıtımı hatalarından daha fazla etkilenmektedirler.

Yapıların ısı kayıplarında en zayıf noktaları yalıtımsız veya eksik yalıtım yapılmış açık cepheleri, pencereleri, çatıları, tabanı ve atıl alanları ayıran duvarlarıdır.

Termal kameralar, ısıtma-soğutma sistemlerinde, sanayi tipi iklimlendirme çözümlerinde sorunların kaynağının kolayca bulunmasını sağlar.

Isı Kayıpları Nasıl Tespit Edilir?

Isı kayıpları tespitinde genel olarak bina yalıtımının kalitesi ölçülür ve yalıtımın eksik, hatalı kısımları bulunur. Her ısı yalıtım malzemesi doğru yalıtım sağlamadığı gibi malzeme kalitesinden bağımsız olarak meydana gelen uygulama hataları, yanlış montaj, yalıtımdaki yıpranmalar ısı kayıplarını arttırır.

Isı yalıtımındaki uygulama hatalarının ve yıpranmaların tespiti termal kamera, sıcaklık ölçen yüksek hassasiyetli ölçüm cihazları, ultrasonik ölçüm cihazlarıyla yapılır.

Termal Görüntüleme ile Isı Kayıpları Tespiti

Termal kameralar gözle görünen ışıktan farklı olarak cisimlerin yaydığı ısıyı kızılötesi görüntüleme yöntemiyle kaydeder. Termal kamera ile bina dış kabuğu görüntülendiğinde renk farklılıkları ısı kayıplarının, hava akışlarının net bir fotoğrafı çekilir. Ayrıntılı bilgi için termal görüntüleme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

U değeri ölçümü (Isıl Geçirgenlik Katsayısı [W/m2K])

U değeri yapının ısıl geçirgenlik katsayısı ölçümü anlamına gelmektedir. U değeri ne kadar düşük olursa binanın yalıtım kalitesi o kadar iyi olarak değerlendirilir.

Yalıtımınız Yeterli mi?

Şirketinizde veya evinizde eğer yakıt faturanızdan rahatsızsanız, ısınamadığınızı düşünüyorsanızelektrik faturanız beklediğinizden çok geliyorsa Onur Enerji olarak tüm ölçümlerinizi sizin adınıza yapar yalıtım ve verimlilik sorularınıza cevap bulabiliriz.

Bilgi için talep formumuzu doldurabilir veya bize telefonla ulaşabilirsiniz.
Onur Enerji