Enerji Kimlik Belgesi (EKB)

/Enerji Kimlik Belgesi (EKB)
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) 2014-01-16T15:44:47+00:00
[qoute_box1]

Question mark above energy efficient house graphic

EKB Sorgula

Eski Binalara da EKB Zorunlu!

EKB Zorunluğunuzu Sorgulayın!

[/qoute_box1]
[qoute_box1]

Evde enerji kullanımı

Hemen Başvurun

EKB Online Başvuru

Teşviklerden Yararlanın, Tasarruf Edin

[/qoute_box1]
[qoute_box1]

BinaEKB

EKB-Danışma

Ücretsiz Danışma Hattı

TEL: 0232 461 5830

[/qoute_box1]

[horizontal_line]

2011 yılından önce yapılmış tüm binalar için 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir. 

Enerji Kimlik Belgesi yeni yapılarda “Yapı Kullanım İzin Belgesi” almak için yönetmelikle zorunlu tutulmuştur.

[horizontal_line]
Enerji Kimlik Belgesi

EKB – Enerji Kimlik Belgesi Örneği

EKB  Başvuru

 

 

 

spanEEnerji Kimlik Belgesi Nedir?

“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre düzenlenen ve zorunlu tutulan EKB, binanızın su, elektrik, jeotermal, kömür, doğalgaz, fuel-oil gibi doğal kaynakları verimli kullanıp kullanmadığını değerlendiren bina enerji sınıflandırma belgesidir.

spanEEnerji Kimlik Belgesi Neden Zorunlu?

EKB yeni yapılarda “Yapı Kullanım İzin Belgesi” almak için yönetmelikle zorunlu tutulmuştur. “Yapı Kullanım İzni” 2010 yılı ve öncesinde alınan binalar için 2017 yılına kadar EKB’lerini “Yetkili Enerji Verimliliği Danışmanlığı Firması”na düzenletmeleri için süre verilmiştir.

Bina alım-satımı, kiraya verme ve “Yapı Kullanım İzin Belgesi” alımında “Enerji Kimlik Belgesi” düzenlenmiş olması zorunlu tutulmuştur. “Yapı Kullanım İzin Belgesi” belediye hizmetleri alınabilmesi için gerekli belgedir.

spanEEnerji Kimlik Belgesi İstisnaları Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi bazı binalar için zorunlu olmasa da binanızın enerji verimliliğini ölçmek ve tasarruf noktalarını tespit edebilmek için önemli bir belgedir. Geçici yapılar (2 yıldan az kullanılacak), depo, sera, 50m2’den küçük yapılar gibi bazı istisnalarda EKB zorunlu değildir. Binanızın “Enerji Kimlik Belgesi” zorunluğunu buradan kontrol edebilirsiniz.

ekb-icon21

Enerji Kimlik Belgesini Nasıl Düzenlenir?

Enerji Kimlik Belgesi “Yetkili Enerji Verimliliği Danışmanlık Firması” tarafından düzenlenir. Binanızın plan-proje bilgileri, tapusu gibi bilgilerle binanızın enerji sınıfı belirlenir. Binanızın niteliğine göre özel bilgiler firma tarafından istenebilir.

“Yetkili Enerji Verimliliği Danışmanlık Firması” (EVD) Nedir?

Onur Enerji ETKB-EVD-41 numarası ile yetkilendirilmiş bir Enerji Verimliliği Danışmanlık firmasıdır. “Yenilenebilir Enerji Verimliliği Genel Müdürlüğü” tarafından yetkilendirilen EVD firmaları, “Enerji Kimlik Belgesi” düzenleyebilen ve enerji verimliliği çalışmaları yapan kuruluşlardır.

Enerji Kimlik Belgesi için Nasıl Başvuracağım?

Enerji Kimlik Belgesi başvurmak için hemen 0850 850 0 123 numaralı telefonu arayarak veya bağlantıdaki formu doldurarak başvurabilirsiniz. Binanızın niteliğine göre uzmanlarımız sizleri yönlendirecek ve gerekli bilgileri isteyeceklerdir.

Bina Enerji Sınıfı Nedir?

Binaların da enerji tüketen diğer eşyalar gibi (klima, çamaşır makinesi vs.) bir enerji sınıfı bulunmaktadır. Enerjiyi en verimli tüketen binalar A sınıfı olarak değerlendir, verimlilik seviyesi düştükçe G harfine kadar sınıflandırma yapılır.

Enerji Sınıfı Nasıl Hesaplanır?

Binanızın “Enerji Sınıfı” hesaplanırken aydınlatma özelliklerinden su tüketimi seviyesine pek çok etken değerlendirilir. Bina enerji sınıfınızın en önemlisi bina yalıtım performansıdır. Binanızın enerji tüketimi yüksek olmasına rağmen enerji sınıfı yüksek çıkabilir, bu durum binanızın enerjiyi verimli kullanmasıyla ilgilidir.

EKB A Enerji Sınıfının Avantajları Nelerdir?

Binanızla ilgili yatırımlarda, alım-satım veya kiraya verme gibi, enerji sınıfının yüksekliği binanızın enerji tasarrufu bakımından örneklerinden ileride olduğunu göstereceğinden değeri emsallerinden yüksek olacaktır. Finansman şirketlerinin çevreye duyarlı kredi olanakları avantajlı oranlarda kredi, destek almanızı sağlayacaktır. Enerji sınıfınızın yüksek çıkması için yalıtım projenizle birlikte EKB düzenlenmesini öneriyoruz.

 Dökümanı bilgisayarınızda görüntülemek için tıklayın.